Jmenuji se Pablo a jsem členem paintballového týmu Big Red One, který působí v Č.Budějovicích a okolí. Jako herní styl upřednostňujeme military-paintball.
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Mé stránky o paintballu a všem možném.

 

Lukostřelba

Tradiční lukostřelba
Pod často diskutovaným pojmem tradiční lukostřelba je možno zahrnout všechny druhy střelby, které vycházejí z původního účelu luku jako zbraně pro boj a lov. V tradiční střelbě se nepoužívají nejrůznější pomůcky, se kterými se setkáte ve střelbě sportovní, jako jsou miřidla, vypouštěče a podobně. Existuje také několik způsobů míření, které více či méně úspěšně nahrazují absenci mířidel. Nicméně v zásadě platí, že při tradiční lukostřelbě musí střelec spojit svou vlastní zkušenost (získanout tisícovkami výstřelů), odhad vzdálenosti a základní prvky některé z mířících technik tak, aby zasáhl terč. Mnohdy se setkáváme i s označením instinktivní lukostřelba. Ano, do značné míry se zapojuje instinkt střelce, takže i na tomto názvu je kus pravdy.

Setkáme se tedy zejména s následujícími pojetími střelby:
Rekreační lukostřelba
Historická lukostřelba 3D,
terénní a lovecká lukostřelba
Kjúdó a zenová lukostřelba
Střelba z koně (Horse Archery)
Lov ryb (Fishing Archery)

Rekreační střelba je asi nejrozšířenějším druhem střelby u nás. Provozují ji všichni ti neorganizovaní nadšenci, kteří si chtějí doma na zahrádce nebo na chalupě zastřílet a za tím účelem si pořídili nějaký luk a šípy. Vybavení je zpravidla takové, na jaké finančně dosáhne, jaké se mu líbí nebo jaké si koupí třeba proto, že to samé má kamarád. Většinou nemají ani potuchy o tom, že jsou nějaké lukostřelecké svazy, nějaká ustálená technika střelby, jsou to prostě nadšenci - amatéři. Většinou se však po určitém čase tomuto koníčku přestanou věnovat, neboť je omrzí. Ti, kteří u střelby vydrží, se poté většinou profilují do některé další skupiny - buď se dají na střelbu sportovní, nebo na některou z "pokročilejších" forem tradiční lukostřelby. Právě těmto lidem by měl tento server přinést základní informace o tom, kam se mohou se svým koníčkem posunout dále.

Historická střelba je snahou tradičních lukostřelců být skutečně tradiční v tom pravém slova smyslu. Nejde zde jen o střelbu holým lukem tradičním způsobem, ale jde o určitý posun v celkovém pojetí tohoto koníčku. Střelci se snaží napodobit skutečná historická místa a období a přiblížit se jim vybavením, oděvem, tradičními výrobními postupy a podobně. Jde zejména o skupiny historického šermu, novodobé Indiány a trapery, skupiny věnující se oživlé historii (tzv. living history) a podobně. Každý v této oblasti dosahuje určité míry dobovosti a sleduje tím jiné cíle. Mohli bychom zde ještě definovat jakési podskupiny historických lukostřelců, nicméně je potřeba mít na paměti, že se v případě konkrétních lidí tyto podskupiny velice často prolínají:
bitevní střelci - účastní se "bitev" - akcí historických šermířů. Nejde jim ani tak o techniku střelby nebo dobové materiály, spíš o ten adrenalin - luky jsou často i dřevolamináty, musí však vypadat na první pohled "dobově". Šípy nemají ostré hroty, hlavice šípu je rozšířená a často ještě vyměkčená, aby nemohlo dojít ke zranění jiných účastníků bitvy. Pro jednu z relativně bezpečných konstrukcí se ujal trochu sarkastický název Eurošíp. Zde je hlavice šípu tvořena korkovým šampusovým špuntem opatřeným ještě omotávkou. Na mnohé bitvy vás už s jiným typem než Eurošípem pořadatelé ani nepustí. Kromě bezpečných šípů je nutné mít oděv odpovídající dané historické době a luk smí mít jen malý nátah, zpravidla 25 - 35 lbs.
historizující střelci - zpravidla si tak trochu hrají na nějakou historickou dobu a v rámci té chodí odíváni. Na jedné straně je tu obdoba klubů vojenské historie, kde je primární "autentické" vybavení do posledního knoflíku a vlastní střelba je tak trochu v pozadí.
Protipólem jsou střelci v historickém kostýmu, kteří pro střelbu užívají vybavení relativně moderní - dřevolaminátové luky, šípy s plastovými končíky, někdy i šípy duralové nebo šípy s umělým opeřením. Netrvají na tom, že jejich vybavení musí být autentické, pokud vypadá příliš novodobě, vyřeší to třeba zašitím dřevolaminátového luku do kůže. primitivní lučištníci - primitive archery je označením pro lukostřelbu nejtradičnější z tradičních. V rámci takové střelby jsou přípustné jen původní materiály a tradiční výrobní postupy. Luky tedy nemohou být dřevolaminátové, ale výhradně dřevěné nebo přírodní kompozitní luky ze dřeva, rohoviny a šlach (v případě luků asijského typu). Vyráběny jsou tradičními postupy, i když mnohdy se k lepení používají i novodobá lepidla. Šípy jsou čistě přírodní - tedy dřevěné, s kovanými nebo i terčovými hroty, s přírodním opeřením, bez plastových končíků. Toto zaměření je typické pro příznivce living history - oživlé historie, kde je to součástí snahy o napodobení tehdejšího životního stylu do všech detailů.

3D, terénní a lovecká lukostřelba, která není organizována pod žádnou z oficiálních organizací. Do značné míry se blíží sportovnímu pojetí 3D lukostřelby s tím rozdílem, že se používají skutečně jen holé luky. Skutečný lov žívé zvěře lukem je jako sport ve světě (zejména v USA) také velmi rozšířen, u nás v ČR je nicméně tento způsob lovu zákonem zakázán. Pokud však někdo skutečně touží po reálném loveckém zážitku, je možné vycestovat do zahraničí, kde je tento "sport" legální. Je možné se zúčastnit například organizované lovecké výpravy do Jihoafrické republiky, Ruska a dalších států.

Japonská lukostřelba Kjúdó patří mezi formy lukostřelby, které pojímají lukostřelbu jako meditační techniku, jako prostředek pro nalezení jednoty a harmonie ducha a těla. Zásah terče není v tomto případě cílem, ale prostředkem. Ve skutečnosti jde zejména o duchovní rozvoj střelce. Další informace o Kjúdó naleznete na tomto odkazu.

Střelba z koně (Horse Archery) je dosti specifickým druhem lukostřelby. Kromě umění střelby z jezdeckého luku totiž vyžaduje i začnou obratnost v ovládání zvířete - aby střelec mohl za jízdy střílet, musí být schopen koně ovládat pouze pomocí nohou. Zároveň musí být schopen se dobře udržet v sedle bez držení rukama. Je zřejmé, že kromě krátkého jezdeckého luku budete potřebovat také koně ;-)

Rybaření pomocí luku (Fishing Archery) je zvláštní disciplínou lovecké střelby. Nutno podotknout, že v ČR je stejně jako lov suchozemské zvěře i rybaření s pomocí luku zakázáno.
zdroj:www.blackriders.info/blackriders/archery.htm